_Osvojení nebo-li adopce

Osvojením (§ 794 až § 845 občanského zákoníku) vznikají mezi osvojitelem a osvojencem vztahy jako mezi rodičem a dítětem a mezi osvojencem a příbuznými osvojitele vztahy příbuzenské. Osvojení je vyloučeno mezi osobami spolu příbuznými v přímé linii a mezi sourozenci (to neplatí v případě náhradního mateřství).

Osvojitelé mají při výchově dítěte v plném rozsahu rodičovskou odpovědnost.

Do matriky se namísto rodiče zapíše osvojitel, popřípadě osvojitelé, a to na základě pravomocného rozhodnutí soudu.

Osvojené dítě získává příjmení po osvojiteli a vztahy k původní rodině mu zanikají, na rozdíl od pěstounské péče, kde zůstávají.

Osvojitel je povinen informovat osvojence o skutečnosti osvojení, jakmile se to bude jevit vhodným, nejpozději však do zahájení školní docházky. Osvojitelům ani osvojenci nenáleží žádné zvláštní dávky, jako je tomu u pěstounské péče.

Dítě získává osvojením příjmení osvojitele a vztahy k původní rodině, na rozdíl od pěstounské péče, zanikají. Mezi osvojencem a osvojitelem musí být přiměřený věkový rozdíl, zpravidla ne menší než 16 let.

Osvojitelem se může stát:

  • Zletilá a svéprávná osoba – zaručuje-li svými osobními vlastnostmi a způsobem života, jakož i důvody a pohnutkami, které ji vedou k osvojení, že bude pro osvojované dítě dobrým rodičem.
  • Zdravotní stav osvojitele nebo obou osvojitelů – nesmí omezovat péči o osvojené dítě ve značné míře.
  • Věkový rozdíl mezi osvojitelem a osvojencem musí být přiměřený, zpravidla ne menší než 16 let.
  • Osvojiteli se mohou stát manželé nebo jeden z manželů. Výjimečně může osvojit i jiná osoba. Osvojují-li manželé, podávají návrh na osvojení společně jako společní osvojitelé.

Podmínky pro osvojení

K osvojení může dojít pouze s potřebnými souhlasy a to:

  • souhlasu dítěte, - viz. více.
  • souhlasu rodičů - viz. více. 
  • případně souhlasu manžele osvojitele. 
  • souhlas Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí v Brně - má-li dojít k osvojení dítěte do ciziny, je k osvojení nezbytný také. 

 

Péče před osvojením

Osvojované dítě může být budoucímu osvojiteli předáno do péče před osvojením po uplynutí 3 měsíců ode dne, kdy byl dán souhlas k osvojení a to na základě návrhu budoucích osvojitelů k soudu.

Před uplynutím tét olhůty, si mohou osvojitelé převzít dítě ihned do péče, po té co oba rodiče dali souhlas s osvojením. Pokud souhlasí rodiče, lze dítě předat do péče budoucích osvojitelů i dříve pokud to zdravotní stav dítěte dovolí (např. již v porodnici). Péče o dítě v době před uplynutím 3 měsíců ode dne, kdy byl dán souhlas k osvojení, není péčí před osvojením. Po uplynutí 3 měsíců ode dne, kdy byl dán souhlas k osvojení, se rodičům pozastavuje výkon práv a povinností vyplývajících z rodičovské odpovědnosti. Soud následně jmenuje poručníkem osvojovaného dítěte orgán sociálně-právní ochrany dětí.

Soud o předání dítěte osvojiteli do péče před osvojením rozhodne až poté, co provede šetření ohledně vzájemné vhodnosti dítěte a osvojitele, zejména se zřetelem na osobnost a zdravotní stav osvojitele i jeho sociální prostředí, zvláště bydlení a domácnost, jakož i schopnost osvojitele pečovat o dítě a pohnutky osvojitele k osvojení. Zřetel je brán též na osobnost a zdravotní stav dítěte, sociální prostředí, ze kterého dítě pochází, jakož i jeho statusová práva. Dále je brán zřetel na etnické, náboženské a kulturní prostředí dítěte a osvojitele, jakož i na dobu, po kterou bylo dítě v péči osvojitele.

Dříve, než bude o osvojení rozhodnuto, musí být osvojované dítě v péči osvojitele na jeho náklad. Péče osvojitele o osvojované dítě před osvojením trvá po dobu dostatečnou pro přesvědčivé zjištění, že se mezi osvojitelem a dítětem vytvořil takový poměr, jaký je smyslem a cílem osvojení. Tato péče neskončí dříve než uplynutím 6 měsíců. Po dobu, v níž je dítě v péči osvojitele, se pozastavuje dříve stanovená vyživovací povinnost jiné osoby k dítěti.

Finanční nároky osob pečujících o svěřené dítě

V případě svěření dítěte do péče na základě rozhodnutí soudu (do péče jiné osoby, pěstounské péče, předpěstounské péče, svěření do péče na základě předběžného opatření, osobní péče poručníka i v případě osvojení včetně péče před osvojením) náleží za podmínek daných příslušnými právními předpisy obdobně jako při péči o vlastní dítě nároky dle předpisů o nemocenském pojištění (peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné), pracovněprávních předpisů (mateřská a rodičovská dovolená), jakož i zákona o státní sociální podpoře, případně hmotné nouze.

Zrušení osvojení

Jsou-li pro to důležité důvody, soud osvojení na návrh osvojitele nebo osvojence zruší.

Osvojení nelze zrušit po uplynutí 3 let od rozhodnutí o osvojení. To neplatí, je-li osvojení v rozporu se zákonem.

 

 

Zdroj: https://www.mpsv.cz/web/cz/formy-nahradni-rodinne-pece 

Vytisknout E-mail