_Náhradní rodinná péče na OSPOD Polička
Na OSPOD Polička je specialistka věnující se náhradní rodinné péči a to Bc. Pavlína Jílková a specialistka na doprovázení pěstounských rodin Bc. Pavlína Skálová.
Specialista věnujícíc se náhradní rodinné péči zejména:
- Vede evidenci osob vhodných stát se pěstouny a osvojiteli a dětí vhodných pro NRP ve spolupráci se zařízeními pro výkon ústavní výchovy.
- Zpracovává a postupuje na Krajský úřad žádosti žadatelů o zařazení do evidence žadatelů vhodných stát se osvojiteli/pěstouny/pěstouny na přechodnou dobu.
- Provádí sociální šetření ke zjištění poměrů osob vhodných stát se náhradními rodiči.
- Poskytuje poradenství žadatelům o náhradní rodinnou péči a pěstounům ve zvláštních zařízeních pro výkon pěstounské péče.
- Pravidelně sleduje vývoj dětí, které byly svěřeny do výchovy jiných fyzických osob než rodičů.
- Vykonává funkci opatrovníka nebo poručníka nezletilých dětí.
- Sleduje naplňování dohod o výkonu pěstounské péče.
Pracovník náhradní rodinné péče se vzdělává v nových trendech náhradní rodinné péče, prohlubuje své znalosti a orientaci ve službách určených pro pěstouny apod.
Spoluprácuje s Úřadem pro mezinárodně právní ochranu dětí a jinými orgány a organizacemi za účelem ochrany práv a oprávněných zájmů dětí a zachování rodiny (spolupráce s PČR, školskými a zdravotnickými zařízeními, se zařízeními pro výkon ústavní výchovy, ZDVOP, úřady práce a dalšími institucemi).
Specialistka věnující se doprovázení pěstounských rodin
Sociální pracovník doprovází pěstounské rodiny na základě dohody o výkonu pěstounské péče, kterou pěstouni uzavřeli s Městským úřadem Polička, a v níž jsou upraveny práva a povinnosti při výkonu pěstounské péče.
Doprovázející pracovník je s pěstounskou rodinou v pravidelném osobním kontaktu (min. 1x za dva měsíce). Hovoří pravidelně jak s pěstouny, tak se svěřenými dětmi. Průběžně sleduje situaci v rodině a vyhodnocuje potřeby přijatých dětí i celé pěstounské rodiny.
Specialista slouží zejména jako:
- Podpora dítěte – pracovník, který rodinu doprovází, je v pravidelném osobním kontaktu (min. 1 x za 2 měsíce) s dítětem. Zjišťuje jeho aktuální spokojenost, míru naplnění jeho potřeb, podporuje dítě ve vyjadřování jeho myšlenek, pocitů, přání, nejistot, potřeb.
- Podpora pěstounů – pracovník, který rodinu doprovází, je v pravidelném osobním kontaktu (min. 1 x za 2 měsíce) s pěstouny.
- Pracovník podporuje pěstouny k reflexi jejich náhradního rodičovství,
- posiluje kompetence pěstounů, plánuje společně s nimi další služby pro dítě či celý rodinný systém (kontakt dítěte s vlastní rodinou a dalšími důležitými osobami).
- Nabízí prostor pro sdílení výkonu náhradní rodinné péče, pro řešení aktuálních obtíží rodiny a také pro práci na dlouhodobých zakázkách rodiny a dětí v ní (např. posílení vztahové vazby mezi dítětem a pěstouny, podpora identity přijatého dítěte apod.).
- Zapojuje pěstouny do vzdělávání
- Podpora rodiny – pracovník podporuje fungující modely celého rodinného systému. Posiluje to, co v rodině dobře funguje.