Logo OPZ barevne

Setkání zástupců služeb pro ohrožené rodiny, děti a dospělé osoby.

reg. č. CZ.03.2.63/0.0/0.0/15_023/0000774

„Když byly Pavlovi dva roky, měla jeho rodina velké problémy. Otec často fyzicky napadal jeho matku. V Pavlových čtyřech letech skončil otec ve vězení. Svou rodičovskou roli však nezvládala ani matka. Měla problémy s alkoholem a Pavel se v útlém dětství dostal do pěstounské péče své babičky, ta s ním, mimo jiné, řešila i výchovné a studijní problémy ve škole. Později babička onemocněla, a tak se Pavel dostal do dětského domova.“

Tak by mohl vypadat příběh chlapce, který se, bez vlastního přičinění, dostal do velmi nepříznivé situace, ze které by ve svém věku jen těžko dokázal nalézt cestu sám. V tomto případě se však naštěstí jedná o příběh fiktivní, na jehož příkladu si ale mají možnost ujasnit kompetence zástupci služeb, zabývajících se ohroženými dětmi a dospělými na Poličsku.

Setkání zástupců služeb pro ohrožené rodiny, děti a dospělé osoby, se konalo dne 10.2.2017 v Divadelním klubu v Poličce. Téměř padesát zástupců sociálních služeb, policie, neziskových organizací, mateřských, základních i středních škol a odboru sociálních věcí a zdravotnictví města Poličky diskutovalo o svých možnostech a kompetencích v podobných krizových případech.

Pavlův příběh byl rozebírán v jednotlivých momentech jeho života a zástupci si vyjasňovali, jaká je jejich role v síti služeb, a co mohou pro Pavla udělat. Definovali si i ideální nastavení vzájemné komunikace a potřeb, které vůči sobě mají. To vše proto, aby mohli ve chvíli, kdy se děti na Poličsku ocitnou v podobné situaci jako Pavel z našeho příběhu, kvalitně a efektivně pomoci.

Toto setkání bylo uskutečněno díky projektu „Rozvoj sociální práce města Poličky“, který má, mimo jiné, za cíl tvorbu multidisciplinárních týmů, které zajišťuje Odbor sociálních věcí a zdravotnictví města Poličky. Součástí realizačního týmu byla i lokální síťařka z projektu „Systémový rozvoj a podpora nástrojů sociálně právní ochrany dětí“ pod ministerstvem práce a sociálních věcí, která od července 2016 na Poličsku mapuje potřeby aktérů sítě služeb pro ohrožené děti.

Druhé setkání, na kterém se budou životní situace Pavla dále probírat, se uskuteční v polovině června 2017. Organizátoři doufají, že přispěje k dalšímu zkvalitnění péče o ohrožené rodiny a děti v regionu.

Za organizační tým

Bc. Anita Stanislavová, lokální síťařka

Poděkování za pozvánku na workshop, který se týkal ohrožených a týraných dětí.

Dne 10.2.2017 se ředitelky poličských mateřských škol zúčastnily workshopu, který se týkal setkání všech aktérů sítě pro ohrožené děti. Za všechny zúčastněné bych chtěla poděkovat za pozvání na tuto akci, kde jsme se seznámily s mnoha organizacemi, o kterých jsme mnohdy ani nevěděly, že existují. Také nám bylo objasněno, co je v naší kompetenci, pokud se setkáme s případem týraného a ohroženého dítěte, jak postupovat, na kterou organizaci se obrátit a jak dále s ní spolupracovat.

Za všechny MŠ děkuji Zdena Procházková.

Vytisknout E-mail

Tento projekt je spolufinancován z Operačního programu Zaměstnanost Evropského sociálního fondu
a ze státního rozpočtu České republiky