Logo OPZ barevne

„Rozvoj výkonu sociální práce Města Poličky“

reg. č. CZ.03.2.63/0.0/0.0/15_023/0000774

Odbor sociálních věcí a zdravotnictví Městského úřadu v Poličce v září započal s realizací projektu, jehož stěžejním cílem je udržitelnost kvalitního a efektivního výkonu standardizované sociální práce ve veřejné správě. Z hlediska dlouhodobé perspektivy je míra kvality i kvantity vykonávané přímé sociální práce přímo úměrná kontinuálnímu růstu profesního potenciálu sociálních pracovníků a také úrovni mezirezortní spolupráce v oblasti podpory osob z cílových skupin v kontextu sociálního začleňování.

Již při zpracování projektového záměru si realizační tým vytyčil cíl, a to podpořit v maximální možné míře osobní profesionalizaci sociálních pracovníků v podobě celoživotního vzdělávání a dále rozvíjet jejich dovednost správné a včasné identifikace sociálního problému klientů a schopnost výběru optimálního nástroje pro jeho řešení. Dílčí cíle projektového záměru jsou tak úzce provázány s jednotlivými klíčovými aktivitami v podobě profesního rozvoje, odborné supervize a mezioborové spolupráce, přičemž komplexní získanou hodnotou bude zkvalitnění výkonu sociální práce. Projektem bude podpořeno 9 stávajících zaměstnanců veřejné správy, odboru sociálních věcí a zdravotnictví. Identifikované vzdělávací potřeby zaměstnanců veřejné správy pro aplikaci nových trendů metod sociální práce jsou zaměřeny na Koučovací přístup v sociální práci, Zvládání konfliktních situací, Komunikaci s ohroženými dětmi či rodinami, Metody práce s lidmi s duševním onemocněním, Speciální techniky sociální terapie, Komunikace se specifickými klienty, Metody práce s lidmi pod vlivem psychotropních látek, Mediace a krizová intervence, řešení konfliktů a vyjednávání, Metody sociální práce zaměřené na individuální vyhodnocování s klientem a metody sociální práce s dospívajícími. V aktuálním podzimním období, tedy v prvním monitorovacím období projektu, absolvovali 3 sociální pracovníci akreditovaný kurz Sociální služby - dopad legislativních změn na sociální práci, v měsících listopadu a prosinci jsou dále plánovány kurzy Krizová intervence, Základy metod práce s lidmi s duševním onemocněním a kurz Socioterapie, v následujícím druhém období je již zajištěn akreditovaný kurz Na řešení orientovaný přístup v práci s dětmi a mládeží. Všechny vzdělávací kurzy jsou akreditovány MPSV a jejich cílem je posílení znalostí a dovedností sociálních pracovníků pro výkon jejich profese. V prvním monitorovacím období bude rovněž uskutečněno odborné setkání u kulatého stolu prostřednictvím multidisciplinární platformy zaměřené na problematiku dluhového poradenství osobám ohroženým sociálním vyloučením se zástupci sociálního odboru i nestátních neziskových institucí. Cílem workshopů je sdílení zkušeností, přenosu dobré praxe a sjednocování postupů spolupůsobení při zajištění pomáhající intervence klientům.

Popřejme tedy realizačnímu týmu projektu úspěch v podobě zeefektivnění výkonu sociální práce ve vazbě ke konkrétním klientům.

za realizační tým projektu: JUDr. Nicol Bednáříková

 

Vytisknout E-mail

Tento projekt je spolufinancován z Operačního programu Zaměstnanost Evropského sociálního fondu
a ze státního rozpočtu České republiky